Od czego zacząć pozycjonowanie strony?

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu przez Adam

Wielu z nas zastanawia się jak pozycjonować samemu stronę, tak żeby działała – tj., żeby było widać pierwsze efekty w krótkim czasie i od czego w ogóle zacząć pozycjonowanie? W poniższym wpisie opowiem Ci, co zrobić, żeby pierwsze efekty pozycjonowania było widać w dość krótkim czasie.

Pozycjonowanie strony – po co tworzyć mapę fraz kluczowych?

Często faktycznie możemy uznać, że tworzenie mapy fraz kluczowych, to zbędna strata czasu, jednak to tylko pozory. Mapa fraz kluczowych porządkuje Twoją strategię pozycjonowania. Dzięki mapie pozycjonowania żadne ze słów kluczowych nie ma szans wystąpić podwójnie lub potrójnie. Mapa zapobiega także linkowaniu różnych fraz, z różnych miejsc na tą samą witrynę, np.:

Tworząc linkowanie w moim blogu dla słowa “pozycjonowanie strony” za każdym razem mógłbym linkować do różnej podstrony nie dając jednoznacznego sygnału Googleowi, która ze stron jest dla mnie priorytetem w danej frazie. A przez to frazę “pozycjonowanie strony” mógłbym przypisać, całej podstronie, bloga, kategoriom, stronie o mnie czy linkom w menu – bez jednoznacznego wskazania priorytetu. Oczywiście można się przed tym zabezpieczyć linkami kanonicznymi, ale dalej należy wskazać priorytety.

Powyżej wspomniałem tylko o linkowaniu onsiteowym. Wyobraź sobie jednak, że pozyskujesz kolejne linki z zewnątrz płacąc za nie, a frazy które są linkowane nawigują do różnych witryn Twojego bloga czy sklepu. Dalej nie masz priorytetyzacji ani kontroli.

Od czego zacząć pozycjonowanie strony mapą

Każde większe przedsięwzięcie zaczyna się od planowania. Nie inaczej jest i w przypadku pozycjonowania strony internetowej. Zakładając, że masz już świeżą stronę warto rozpocząć od zaplanowania słów kluczowych per strona. Jak to zrobić?

Przygotuj w pliku – arkuszu kalkulacyjnym następujące kolumny:

  • nazwa strony,
  • adres strony www (możesz dodać utm-y),
  • max 3 frazy jakie przypiszesz danej stronie www.

Przed przyporządkowywaniem fraz per kategoria zwróć uwagę od przechodzenia od ogółu do szczegółu. Jeśli zatem masz kategorię ogólną, to tą powinieneś pozycjonować na dwuwyrazową frazę główną, a następnie schodzić do frazy 3-4 wyrazowych w podstronach. Z ilości słów utworzy się “piramida”.

Po określeniu fraz zgodnie z powyższą zasadą, zacznij od porządkowania swojej strony po frazach i podstronach, wg poniższego schematu:

Jeśli zapytałbyś mnie od czego zacząć pozycjonowanie strony www, odpowiedziałbym, że od wspomnianej wyżej mapy fraz kluczowych. Jeśli dobrze wykonasz planowanie całego procesu pozycjonowania, to obiecuję – potem już jest znacznie lżej.

Jeśli interesuje Cię pozycjonowanie stron, zerknij na inne moje wpisy:

  1. Jeśli zastanawiasz się jak pozycjonować bloga, niezbędna informacje znajdziesz w tym artykule.
  2. Inne – równie ciekawy sposoby na pozycjonowanie bloga, znajdziesz w tym artykule.
  3. Optymalizacja bloga, to podstawa, a o niej więcej przeczytasz w tym artykule.