Jak skutecznie zarabiać na www przez Internet

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu przez Adam

Jeżeli chcesz zarabiać w Internecie na pisaniu bloga, nie możesz podchodzić do tego jak do hobby. Musisz zacząć traktować zarabianie na blogowaniu jak biznes, czyli powinieneś stworzyć dobry plan a następnie sukcesywnie wcielać go w życie.

Owszem, tworzenie dobrych, przyciągających użytkowników treści jest podstawą, ale jeżeli chcesz zarabiać przez Internet na blogu – nie tylko treści się liczą – musisz podejść do blogowania kompleksowo.

W tym artykule pokażę Ci jak przekształcić bloga w maszynkę do zarabiania pieniędzy w Internecie.

Po pierwsze aby zarabiać w internecie jakiekolwiek pieniądze, tematyka Twojego bloga musi mieć potencjał do monetyzacji – czyli przynoszenia Ci pieniędzy. Musisz wybrać taką niszę tematyczną, która jest w miarę zgodna z Twoimi zainteresowaniami i jednocześnie ma potencjał finansowy.

Po drugie koniecznie naucz się promować bloga – może to być promocja w portalach społecznościowych, albo promocja przez pozycjonowanie Twojego bloga w wyszukiwarce Google.

Na czym blogerzy zarabiają w Internecie?

Głównym źródłem zarobków blogerów w Internecie są:

 • Płatne reklamy – to najczęściej spotykany sposób zarabiania na blogu.
 • Programy partnerskie – rzadziej spotykany sposób, ale według mnie bardziej opłacalny.
 • Sprzedaż ebooków.
 • Sprzedaż kursów.
 • Artykuły sponsorowane / Płatne treści na blogu (reklama)

Zanim przejdziemy do omawiania powyższych punktów, skupimy się na tym, jak podejść do tworzenia bloga tak, aby reklamy, programy partnerskie, czy własne e-booki przyniosły Ci największy zysk.

Jak zarabiać w Internecie na blogowaniu?

Aby stworzyć bloga, będziesz potrzebował domeny i hostingu.

Jako hosting, zdecydowanie polecam Bluehost – ponieważ jest to hosting rekomendowany przez WordPressa i ma wszystko co będzie Ci potrzebne do tego aby zacząć zarabiać na swoim blogu.

Zdobądź hosting Bluehost w promocyjnej cenie dla czytelników bloga – ze zniżką 63% .

Zaznaczam, że w tym artykule nie opisuję szczegółowo jak stworzyć bloga w techniczny sposób, skupiam się raczej na tym, co zrobić, aby blog umożliwił Ci zarabianie przez Internet.

Jeżeli nie wiesz jak założyć bloga na domenie i hostingu – przeczytaj ten post: Jak założyć bloga.

Ok, zakładam, że masz już bloga stworzonego na WordPressie, teraz zajmiemy się tym, jak wybrać niszę tematyczną Twojego bloga.

Wybór niszy tematycznej dla bloga

Dlaczego większość blogów po jakimś czasie przestaje istnieć?

Czy dlatego, że ich autorzy są wypaleni tematem? Może dlatego, że znudziło im się pisanie bloga?

Według mnie, chodzi raczej o to, że blogowanie nie przynosi im pieniędzy, jest to tylko hobby, sposób na miłe spędzanie czasu.

Natomiast, jeżeli blog przynosi Ci konkretne pieniądze co miesiąc, prawdopodobnie będziesz kontynuował blogowanie, bo dostajesz nagrodę w postaci pieniędzy które regularnie spływają na Twoje konto bankowe.

Abyś mógł zarabiać przez Internet na pisaniu, musisz wybrać dobrą tematykę bloga, to jest kluczowa sprawa, jeżeli chodzi o późniejszą możliwość zarabiania przez Internet na blogu.

Nie każdy temat którym się interesujesz da się zmonetyzować. Jeżeli będziesz pisał o zbieraniu grzybów, czy znaczków, będziesz miał problem z zarabianiem w Internecie, ponieważ tego typu tematyka nie nadaje się do przekucia jej na realne zarobki. A o to właśnie chodzi, prawda?

Jedną z najlepszych nisz tematycznych są finanse i wszystkie usługi z nimi związane, ale nie oznacza to, że masz koniecznie zacząć pisać na temat finansów – jest wiele nisz tematycznych w których jest mniejsza konkurencja i łatwiej będzie się przebić ze swoją stroną na wyższe pozycje w Google.

Jak znaleźć dobrą niszę tematyczną

Dobra nisza tematyczna to taka, w której jest mała konkurencja, a zarobki z wyświetlania reklam, czy programów partnerskich są wysokie.

Bardzo dobrym narzędziem, które pomoże Ci znaleźć niszę tematyczną jest Ubersuggesthttps://app.neilpatel.com/en/ubersuggest/

Jest to narzędzie płatne, ale ma również bezpłatną wersję – ograniczoną do niewielkiej liczby wyszukań.

Jak i czego szukać w Ubersuggest?

Na początek sprawdzimy w Ubersuggest jaka jest ilość wyszukań frazy związanej z niszą finansową – „konto bankowe„.

Przejdź w Ubersuggest na zakładkę Keywords Ideas, wpisz frazę konto bankowe i wybierz język polski (Polish) z listy, tak jak na obrazku poniżej.

konto bankowe

Po kliknięciu lupy pojawią się wyniki wyszukiwania przedstawiające dane dotyczące tej frazy, oraz podobnych fraz kluczowych.

konto bankowe wyniki

VOL – oznacza liczbę miesięcznych wyszukań danej frazy w Google

CPC – to koszt za klik gdybyś chciał wykupić reklamę w Google na to hasło (reklamy są wyświetlane nad organicznymi wynikami wyszukiwań lub na stronach internetowych).

PD – Paid Difficulty – wskaźnik ten określa jak duża jest konkurencja na to hasło w płatnych wynikach wyszukiwania.

SD – SEO Difficulty – wskaźnik który określa jak duża jest konkurencja w tzw. organicznych wynikach wyszukiwania, czyli po prostu w wyszukiwarce Google.

Czego szukamy?

Szukamy takich fraz które będą miały wysokie VOL i CPC i mały SD – czyli będą to frazy na które jest wiele zapytań w Google, koszt wyświetlenia reklamy jest wysoki, czyli ktoś chce za nią płacić dobre pieniądze i – co najważniejsze – jest mała konkurencja na tę frazę w Google. Właśnie takich fraz szukamy.

Chodzi o to, żeby jak najmniejszym wysiłkiem z naszej strony, wypozycjonować naszego bloga w Google na dobrze płatne frazy, których szuka wiele osób.

Ponieważ powinieneś sprawdzić wiele fraz, dobrym pomysłem jest wykupienie dostępu do Ubersuggest (koszt 59 zł miesięcznie) i sprawdzenie jak największej kombinacji słów kluczowych powiązanych z Twoją niszą. Po miesiącu, jeżeli nie będziesz potrzebował tego narzędzia, możesz anulować subskrypcję.

Najlepiej płatne nisze tematyczne w AdSense w 2020

 • Prawnik / Adwokat
 • Finanse / Ubezpieczenia
 • Marketing cyfrowy / SEO
 • Forex / Giełda
 • Fitness / Zdrowy styl życia
 • Catering / Diety
 • Bitcoin / Kryptowaluty

Jak już pisałem powyżej, wybór odpowiedniej niszy jest kluczowy dla Twoich zarobków, ale zanim wybierzesz tematykę bloga, koniecznie weź pod uwagę konkurencję jaka panuje w danej niszy.

Jeżeli są miliony stron powiązanych z Twoją niszą, będzie Ci trudno przebić się z blogiem do topów wyników wyszukiwania. Jest mnóstwo stron, które są tworzone tylko po to, aby zarabiać na reklamach czy programach partnerskich, a najlepiej płatne nisze są najbardziej oblegane.

Dlatego bardzo ważne jest aby przy wyborze niszy brać pod uwagę konkurencję – czyli w Ubersuggest wskaźnik SD (SEO Difficulty) – im wyższy jest ten wskaźnik, tym większa konkurencja na daną frazę kluczową.

Dla początkujących blogerów, którzy nie mają doświadczenia w pozycjonowaniu stron, dobrze jest znaleźć niszę która ma wskaźnik SD na poziomie mniejszym niż 10.

Ok, powiedzmy, że wybrałeś odpowiednią niszę dla Twojego bloga, co dalej?

Oczywiście będziesz pisał treści i wrzucał je na bloga. Treści muszą być zoptymalizowane pod wyszukiwarkę Google, tak, aby robot Google który odwiedzi Twoją stronę , uznał ja za wartościową i umieścił jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja bloga (SEO)

Co oznacza skrót SEO?

SEO oznacza Search Engine Optimization – czyli optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek internetowych.

Są to działania prowadzące do przygotowania strony w taki sposób, aby osiągnęła jak najwyższe pozycje w wyszukiwarkach internetowych.

Optymalizacja treści na stronie

Jak powinny wyglądać treści na stronie, aby roboty wyszukiwarek uznały je za wartościowe?

Treści artykułów na stronie powinny być obszerne i wyczerpujące temat, tak, aby użytkownik, który szuka rozwiązania swojego problemu, rzeczywiście to rozwiązanie znalazł.

Treści powinny być również (to jest bardzo ważne) nasycone słowami kluczowymi na które chcemy być wysoko w wyszukiwarce. Słowa kluczowe powinny występować w tytule artykułu, w treści (mogą być pogrubione) oraz w podtytułach akapitów.

Ważnym elementem jest unikalność tekstu na stronie, nie możesz kopiować artykułów z innych blogów czy stron, tekst musi być unikalny, czyli nie może powtarzać się nigdzie w Internecie.

Dobrze jest podzielić tekst na bloki czy akapity, oraz stosować obrazki, czy multimedia dla lepszego odbioru artykułu przez czytelnika. Nikt nie lubi czytać bloku zlewającego się ze sobą tekstu.

Jeżeli używasz WordPressa na swoim blogu (zdecydowanie to polecam) dobrze jest zainstalować wtyczkę SEO, która ułatwi Ci optymalizację artykułów.

Rekomenduje wtyczkę All in One SEO Pack – którą znajdziesz w repozytorium WordPressa tutaj.

Po zainstalowaniu wtyczki, pod każdym istniejącym oraz nowym postem pojawią się dodatkowe pola w których możesz zmieniać różne ustawienia SEO np. dodać tytuł czy description dla każdego posta oddzielnie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o optymalizacji i pozycjonowaniu bloga, przeczytaj wpis jak pozycjonować bloga.

Pozycjonowanie bloga

Głównym czynnikiem wpływającym na pozycje strony w Google, są linki z innych stron, prowadzące do pozycjonowanej strony. Tak było od początku istnienia Google i tak jest w dalszym ciągu.

Jakość i ilość linków przekłada się bezpośrednio na pozycje strony. Nieprzypadkowo jakość linków jest na pierwszym miejscu w poprzednim zdaniu, bo dla Google nie ma nic cenniejszego niż dobry jakościowo link prowadzący do strony.

Im więcej dobrej jakości linków prowadzi do Twojej strony, tym wyżej strona będzie w wynikach wyszukiwania.

Jak ocenić jakość strony?

Jest mnóstwo czynników, które wpływają na jakość strony i nie mając doświadczenia w ocenie stron, ciężko Ci będzie stwierdzić która strona rzeczywiście jest jakościowo dobra (w oczach Google oczywiście).

Dlatego lepiej skorzystać z narzędzi, które wykorzystują algorytmy przy ocenie jakości strony.

Takim narzędziem jest np. Moz.com który ma system oceny stron Domain Authority (DA) – im większą wartość ma Domain Authority, tym lepszej jakości jest strona.

Jak zdobywać linki do strony?

Bardzo dobrym pomysłem na zdobycie dobrych jakościowo linków do strony, są wpisy gościnne na stronach tematycznie powiązanych z Twoją witryną.

Spróbuj nawiązać kontakty z innymi blogerami, przedstaw im propozycję napisania gościnnego artykułu z uwzględnieniem, że w treści artykułu będzie link kierujący do Twojego bloga.

Inne sposoby zdobywania linków:

 • Komentarze na blogach
 • Fora dyskusyjne
 • Profile w serwisach społecznościowych
 • Płatne wpisy gościnne na portalach (opis poniżej)

Powiem parę słów na temat płatnych linków z wpisów gościnnych, bo w tej chwili jest to bardzo ciekawy sposób na zdobywanie dobrej jakości odnośników do twojego bloga.

Na stronie WhitePress możesz kupić publikację artykułu na różnego rodzaju stronach, blogach czy portalach tematycznych.

WhitePress ma podpisane umowy z wydawcami i dysponuje bardzo dużą bazą stron, na których możesz zamieścić swój artykuł. Znajdziesz tam duże portale ogólnotematyczne (Onet, Wirtualna Polska, Rzeczpospolita itp), jak i małe strony związane z jedną tematyką.

Jeżeli chodzi o ceny – to są bardzo różne, ale najtańsza publikacja artykułu z linkiem to ok. 20-30 zł brutto, więc nie jest to duża kwota.

Skąd wziąć więcej linków?

Jeśli potrzebujesz linków ze stron anglojęzycznych, sprawdź co możesz znaleźć na Fiverr.

W wyszukiwarce Fiverr wpisz „backlink” lub „backlinks„- znajdziesz tu mnóstwo gigów które oferują różnego rodzaju linki: wpisy gościnne, komentarze, miesięczną subskrypcję na dodawanie kilkunastu lub kilkudziesięciu linków cyklicznie itd.

fiverr backlinks

Jeżeli masz zamiar zamówić linki na Fiverr, dobrze jest najpierw skontaktować się ze sprzedawcą i ustalić dokładnie, czego dotyczy jego oferta (gig), tak, żeby nie było wątpliwości co kupujesz.

Fiverr jest świetną platformą do pozyskiwania linków, zwłaszcza, kiedy nie masz zbyt dużego budżetu. Podstawowy gig kosztuje na Fiverr tylko 5 USD, a czasem mogą się trafić naprawdę dobre okazje.

Warto jest przeglądać nowe gigi i nowych sprzedających, ponieważ często zdarza się, że nowy sprzedawca chce zdobyć pozytywne komentarze i wystawia oferty w bardzo korzystnej cenie.

Jak zarabiać przez Internet na wyświetlaniu reklam?

Jeżeli chodzi o wyświetlanie reklam na blogu, to w tej chwili najlepszym partnerem jest Google AdSense. Natomiast jeżeli chcesz zarobić konkretne pieniądze, musisz mieć duży ruch na swojej stronie.

W tej chwili dwoma największymi dostarczycielami ruchu na stronach są Google i Facebook.

Ruch z Google – to ludzie, którzy szukają konkretnych informacji np. związanych z zarabianiem w Internecie – i trafiają na Twoją stronę ponieważ Google wyświetla ją w swoich wynikach wyszukiwania. Aby być wysoko w wynikach wyszukiwania, jak już pisałem powyżej, musisz się zainteresować pozycjonowaniem i optymalizacją strony  – jest to niezbędne, aby Twoja strona czy blog była wysoko w Google.

Ruch z Facebooka – może być generowany naturalnie – czyli masz Fanpage na FB, masz wielu fanów, umieszczasz posty na które klikają Twoi fani i stąd masz ruch z Facebooka.

Możesz również (a nawet powinieneś) aktywnie promować swoje posty np. na grupach lub wykupić płatne reklamy, czy też wykorzystać inne formy promocji na FB.

Jak zacząć zarabiać w Internecie z Google AdSense?

Aby zacząć zarabiać przez Internet na reklamach Google AdSense potrzebujesz: bloga internetowego/strony internetowej na której będziesz wyświetlał reklamy, konta Google oraz numeru telefonu i adresu pocztowego.

Aby zapisać się do programu Google AdSense kliknij tutaj – Google Adsense.

Po zapisaniu się do Google AdSense będziesz musiał wstawić na stronę kawałek kodu – jeżeli masz bloga na WordPressie nie będzie z tym żadnego problemu a wszystko jest  bardzo dokładnie opisane na stronie Google AdSense – tutaj.

Po wstawieniu kodu AdSense na bloga wystarczy, że skupisz się na dostarczaniu ruchu dla swojej strony, czyli na pozycjonowaniu, albo na działaniach w mediach społecznościowych – a może na jednym i drugim?

Zarabianie w Internecie na programach partnerskich

Kolejnym sposobem zarabiania online, to zarabianie na programach partnerskich, czyli polecaniu produktów Twoich partnerów – wytłumaczę to na przykładzie.

Powiedzmy, że prowadzisz bloga związanego z nowymi technologiami.

Aby zarabiać na swoim blogu, możesz zapisać się do programów partnerskich firm związanych ze sprzedażą komputerów, akcesoriów, gier czy innych produktów (mogą to być również niefizyczne produkty np. kursy online dotyczące programowania).

Jeżeli osoba która odwiedziła Twojego bloga kliknie w link prowadzący do strony partnera i dokona zakupu np. sprzętu, kursu czy czegokolwiek co sprzedaje Twój partner – Ty otrzymujesz jakiś procent z tej sprzedaży np. 10-15%.

Tak to wygląda w praktyce i według mnie jest to jedna z najlepszych opcji, jeżeli chodzi o zarabianie przez Internet.

Programów partnerskich jest tak dużo, że każdy może znaleźć coś co pasuje do jego zainteresowań (zakładam, że Twój blog jest zgodny z Twoimi zainteresowaniami).

Przykłady programów partnerskich

Poniżej przedstawiam listę porządnych, wypłacalnych programów partnerskich (dostępnych w Polsce). Lista jest subiektywna i skrócona. Oczywiście nie są to wszystkie istniejące programy partnerskie, jest to ich niewielka część.

Programy partnerskie związane z finansami: 

 • mBank– http://mbank.net.pl/program-partnerski/
 • Nest Bank – https://www.nestbank.pl/uslugi/program-partnerski.html
 • Alior Bank – https://program-afiliacyjny.alior.pl/

Programy partnerskie porównywarek cen:

 • Ceneo – https://pp.ceneo.pl/
 • Nokaut – https://partner.nokaut.pl/

Programy partnerskie – suplementy:

 • NutriProfits – https://nutriprofits.com/pl/
 • Cash in Pills – https://pl.cashinpills.com/

Sieci partnerskie

Poza pojedynczymi programami partnerskimi związanymi z konkretną firmą, możesz zapisać się do sieci partnerskiej, która gromadzi wielu partnerów w jednym miejscu.

Po zapisaniu się do sieci partnerskiej, możesz wybrać w którym programie partnerskim chcesz uczestniczyć i dołączyć do niego bezpośrednio z sieci. Jest to bardzo wygodna opcja.

Przykłady sieci partnerskich działających w Polsce:

 • NetSalesMedia – https://netsalesmedia.pl/
 • WebePartners – https://webepartners.pl/
 • TradeDoubler – https://www.tradedoubler.com/pl/
 • Convertiser – https://convertiser.com/pl/

Zarabianie w Internecie na artykułach sponsorowanych

Wcześniej pisałem o tym, że możesz kupować płatne wpisy gościnne na innych blogach czy portalach. Ale poza tym, że możesz kupować takie wpisy, możesz również sprzedawać miejsce na swoim blogu osobom, które chcą taki wpis kupić.

Wszystko dzięki portalowi WhitePress który umożliwia wydawcom – czyli posiadaczom stron czy blogów – na sprzedaż artykułów sponsorowanych za ich pośrednictwem.

Aby zapisać się do WhitePress jako wydawca – czyli osoba która chce publikować na swojej stronie artykuły sponsorowane, przejdź na stronę  WhitePress a następnie załóż konto.

Kolejnym krokiem będzie wybór roli jaką chcesz pełnić w WhitePress – w tym wypadku wybieramy rolę Wydawcy (zaznacz opcję – jak na rysunku poniżej), przejdź dalej i postępuj zgodnie z kreatorem.

whitepress wydawca

Strona, którą dodasz do WhitePress powinna spełniać kilka kluczowych warunków:

 • Minimum 500 użytkowników miesięcznie w ostatnich 3 miesiącach (udokumentowane statystykami Google Analytics lub innym wiarygodnym źródłem).
 • Brak zainstalowanego systemu wymiany linków.
 • Strona musi być widoczna w indeksie Google (aby to sprawdzić wpisz w Google komendę „site:twojadomena.com”).
 • Minimalna ocena merytoryczna i techniczna dla strony to 2 punkty.

Ocena merytoryczna strony w WhitePress polega na:

 • Ocenie treści redakcyjnej – ostatnio opublikowane artykuły na stronie powinny być artykułami redakcyjnymi a nie sponsorowanymi.
 • Ocenie aktywności użytkowników (ilu użytkowników komentuje artykuły).
 • Ocena aktualności – jak często serwis jest aktualizowany.
 • Ocenę strony Kontakt (czy strona posiada dane kontaktowe).

Ocena techniczna strony w WhitePress polega na:

 • Walidacji kodu strony za pomocą walidatora dostępnego tu: https://validator.w3.org/
 • Teście szybkości ładowania strony na komputerze oraz urządzeniach mobilnych dostępnego tu: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/.
 • Dostosowaniu kodu strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Jeżeli chodzi o wymagania techniczne, ważnym wyborem jest hosting, jeżeli wybierzesz powolny hosting – strona będzie się wczytywała wolno i nie tylko WhitePress odrzuci Twoją stronę, ale również odwiedzający będą zirytowani długim wczytywaniem się stron.

Dlatego rekomenduję Bluehost – który jest świetnie dostosowany do wszystkich wymagań WordPressa, w związku z tym strony wczytują się błyskawicznie.

Tutaj możesz wykupić hosting na Bluehost ze zniżką 63% >>

Ile można zarobić jako wydawca w WhitePress?

Zarobki wydawców w WhitePress zależą od jakości stron i ilości stron jakie dodają do serwisu i wahają się od 50 zł do 25 000.

Im więcej stron dobrej jakości dodasz do WhitePress tym więcej będziesz zarabiał.

Ponieważ Google jest na polskim rynku wiodąca wyszukiwarką (i nie zanosi się na żadną zmianę) a czynnikiem rankingowym Google są linki, serwisy takie jak WhitePress raczej długo utrzymają się na rynku i umożliwią nam – blogerom – zarabianie na artykułach sponsorowanych.

Załóż konto w WhitePress>>>

Zarabianie przez Internet na sprzedaży e-booków i kursów online

Jeżeli jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, dobrym sposobem na zarabianie przez Internet jest napisanie e-booka lub stworzenie kursu online i sprzedaż Twojego produktu na blogu – jest to bardzo popularne w USA.

Większość poczytnych blogerów w końcu tworzy albo e-booka, albo kurs online który sprzedaje swoim czytelnikom.

Jeśli chodzi o techniczną wiedzę potrzebną do stworzenia e-booka czy kursu online – w przygotowaniu jest obszerny materiał na ten temat.

Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż tych produktów na Twoim blogu, będziesz musiał doinstalować prostą wtyczkę do WordPressa, która umożliwia sprzedaż produktów na stronie. Ta wtyczka to WooCommerce – czyli sklep dla WordPressa.

Podsumowanie zarabiania w Internecie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, nie masz wątpliwości co do tego, że da się zarabiać w Internecie na blogowaniu.

Jednak aby blog przynosił dochód, musisz traktować blogowanie jak biznes, a nie jak hobby.

Zanim zaczniesz, sprawdź dokładnie nisze tematyczne i odrzuć te których nie da się zmonetyzować, wybierz dobry hosting np. Bluehost, żebyś w przyszłości nie miał problemów z dostępem do strony i staraj się pisać na blogu systematycznie.

Pamiętaj również o wdrażaniu optymalizacji postów i pozycjonowaniu bloga – to jest super ważne, bo bez tych działań Twojego bloga, chociażby był najlepszy na świecie, nikt nie przeczyta.

Jeżeli masz uwagi lub pytania, pisz w komentarzach.

Powodzenia!