Jak zapłacić podatek od zysków ze trony internetowej ?

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu przez Adam

Pewnie wielu myśli po co się rozliczać ? proste jest to że jest dochód to jest i podatek ! w tej kwestii nic się nie zmieniło. Tak jak to kiedyś powiedział Benjamin Franklin
„Tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki”.

Nie prowadzę działalności gospodarczej i co roku rozliczam się na zasadach ogólnych. Przy pierwszych zarobkach ze strony internetowej stanąłem przed problemem poprawności rozliczenia się z tych dochodów przed Urzędem Skarbowym.

Szukałem i szukałem w internecie odpowiedzi na ten temat i ciężko było coś znaleźć co by jednoznacznie określiło sposób rozliczenia.

Udałem się do urzędu skarbowego z pierwszym swoim rachunkiem w tym roku (2011) na którym napisane było „za najem powierzchni strony www” i tam uzyskałem odpowiedź iż mogę się rozliczać na zasadach ogólnych lub na według podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu i uiszczać podatek w wysokości 8,5% od osiągniętego przychodu do 20-tego dnia następnego miesiąca po otrzymaniu zapłaty. Czyli jeżeli zarobiłem znaczy się zostały mi przelane zarobki na konto w lutym 2011 to zapłacić podatek (za Luty 2011) muszę do 20 marca 2011. I tak postępuje co miesiąc przez cały rok. Po zakończeniu roku do 20 Stycznia roku następnego muszę się rozliczyć z przychodów z tytułu najmu i odprowadzonych zaliczek na poczet podatku na picie 28.

Taka forma rozliczenia nie przeszkadza w niczym aby dodatkowo rozliczyć się na zasadach ogólnych z dochodów osiągniętych w całym ubiegłym roku, a ponadto nie wyklucza wspólnego rozliczenia z współmałżonkiem.

Reasumując zarobki osiągnięte w 2011 np. z AdTaily, GoogleAdsense, sieci afiliacyjnych np NOVEM można rozliczyć w powyższy sposób. Trzeba tylko się upewnić aby na rachunku przez nas wystawianym było wyraźnie zaznaczone iż zapłata dotyczy wynajmu/najmu części powierzchni naszej strony internetowej zgodnie z regulaminem (oczywiście regulamin, w którym wyraźnie jest napisane co jest przedmiotem naszej współpracy – najem/wynajem części powierzchni strony www – warto by było wydrukować albo chociaż zapisać na dysku).

frazy, które was tu skierowały:

  • podatek od dochodu ze strony