Finanse i bankowość – jakie trendy królowały w 2021 roku, a jakie są prognozy na następny rok?

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu przez Adam

Jakie są prognozy na zbliżający się 2022 rok w branży bankowej? Czy cyfrowa waluta taka jak złoty, dolar, euro będzie wprowadzona na rynek kryptowalut? Jakie promocje bankowe są planowane na zbliżający się rok?

Dobiega końcówka 2021 roku, czyli czas wyciągania wniosków różnych sektorów. Również instytucje bankowe robią zestawienia minionego roku oraz planują działania na nadchodzący rok. Można zaznaczyć, że 2021 rok to wzrost inwestycji w cyfrowe metody. W okresie pandemii wielu konsumentów zamiast udać się do placówki instytucji finansowej, korzysta z metod mobilnych. Także instytucje bankowe były zmuszone do zweryfikowania sposobów świadczenia usług jak np. sposób zakładania konta. Rok 2021 okazał się także udany jeśli chodzi o powstanie nowych marek, inne natomiast były wyparte z rynku. Popularność uzyskała stosunkowo świeża usługa odroczonej płatności oferowana przez banki tzw. BNPL. Jakie są prognozy na zbliżający się 2022 rok? Czy cyfrowa waluta taka jak złoty, dolar, euro będzie wprowadzona na rynek kryptowalut? Jakie promocje bankowe są planowane na zbliżający się rok?

Rosnąca popularność płatności mobilnych w 2021 roku – blik

Z całą pewnością okres epidemii przyczynił się do dużego wzrostu zainteresowania płatnościami mobilnymi takimi jak np. blik. Jest to sposób płatności, która teraz przechodzi swój najlepszy okres. Z czego to wynika? Dlaczego tak wiele konsumentów używa tej formy płatności? Blik jest formą płatności przy użyciu telefonu, która nie wymaga od użytkowania dysponowania kart płatniczych. Potrzebny jest jedynie smartfon z dostępem do aplikacji naszego banku. Jest to bardzo prosta i szybka metoda dokonywania zakupów nie tylko internetowo, ale również w sklepach tradycyjnych. Obecnie 6 banków wprowadziła na rynek innowację – płatności zbliżeniowe za pomocą blika, co niewątpliwie wkrótce stanie się bardziej powszechne. Można powiedzieć, że blik ma wiele zastosowań. Da się za jego pomocą płacić przez internet, robić zakupy stacjonarnie, wypłacać gotówkę i robić przelewy na numer telefonu. Niedługo popularne staną się również płatności zbliżeniowe.

Płatności telefonami – coraz więcej kart podpiętych do telefonów

Mówiąc o płatnościach przy użyciu smartfonów nie można pominąć usługi takiej jak np. Google Pay. Niewątpliwie nie jest to nowość, ale obecnie bardzo zwiększyło się zainteresowanie tą metodą płatności. Duża ilość kart płatniczych jest podłączonych do mobilnych aplikacji bankowych ze względu na wyjątkową wygodę. Ten sposób nie wymaga posiadania przy sobie kart płatniczych, a tylko smartfon, który większość klientów nosi zawsze ze sobą. Banki coraz więcej produkują kart w wersji elektronicznej, część planuje całkowite odejście od klasycznych „plastików”.

Bankowość mobilna – wzrost zainteresowania, rozwój aplikacji

Następnym istotnym trendem odnotowanym w 2021 roku był wzrost liczby klientów korzystających z bankowości mobilnej. Duża część konsumentów wybiera mobilną bankowość nad tradycyjną internetową. Wiele osób korzysta jedynie z tego kanału zarządzając swoimi finansami. Instytucje bankowe proponują coraz to bardziej ulepszone aplikacje, posiadające coraz więcej opcji. Poza tym ta metoda umożliwia łatwiejszy dostęp do swojego konta.

Jakie promocje szykują banki na 2022 rok?

Ogólnie można uznać, że instytucje finansowe nie są chętne do wprowadzania jakichkolwiek promocji bankowych, dlatego poszukując okazji trzeba być niezwykle uważnym i skrupulatnie przeanalizować czy są godne uwagi. Mimo wszystko zdarzają się oferty, które opłaca się przemyśleć. W mijającym roku spadło zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Oznacza to, że w 2022 roku banki mogą rozpocząć ubieganie się o klienta organizując wszelkiego rodzaju korzystne oferty. Spadek liczby wniosków kredytowych obserwowany jest stopniowo od marca tego roku. Spadające zainteresowanie kredytami przyczyniło się również do tego, że nowo powstałe banki nie oferują kredytów hipotecznych. Instytucje finansowe oferujące takie kredyty regularnie korygują oferowane stawki. Obecnie konsumenci mogą się rozejrzeć za korzystną ofertą kredytu hipotecznego, jednak w nadchodzącym roku oferta może być o wiele bardziej korzystna.

Czy Narodowy Bank Polski wprowadzi cyfrowe waluty?

Co roku w wielu krajach obserwuje się wzrost zainteresowania kryptowalutami, które niewątpliwie mają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość kontroli przepływu pieniądza. Z tego powodu często mają miejsce spekulacje na temat wprowadzenia cyfrowej waluty, za którą odpowiadałyby banki centralne. Obecnie Narodowy Bank Polski intensyfikuje prace nad powstaniem cyfrowego złotego. Spekuluje się, że w następnym roku zostanie przeprowadzona dogłębna analiza potencjalnych skutków takich działań. W takiej sytuacji będzie można przejść do kolejnych etapów. Obecnie 56 banków centralnych zakończyło swoje analizy i przedstawiono efekty prac. Banki centralne zamierzają udostępnienie kryptowalut dla przelewów wysokokwotowych, oraz dla płatności standardowych.