Ta strona używa technologii "cookie" (ciasteczek). OK ! Polityka Prywatności & Cookie

Jak zapłacić podatek od zysków ze trony internetowej ?

Pewnie wielu myśli po co się rozliczać ? proste jest to że jest dochód to jest i podatek ! w tej kwestii nic się nie zmieniło. Tak jak to kiedyś powiedział Benjamin Franklin
„Tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki”.

Informacje aktualne na rok 2011,2012,2013


Nie prowadzę działalności gospodarczej i co roku rozliczam się na zasadach ogólnych. Przy pierwszych zarobkach ze strony internetowej stanąłem przed problemem poprawności rozliczenia się z tych dochodów przed Urzędem Skarbowym.

Szukałem i szukałem w internecie odpowiedzi na ten temat i ciężko było coś znaleźć co by jednoznacznie określiło sposób rozliczenia.

Udałem się do urzędu skarbowego z pierwszym swoim rachunkiem w tym roku (2011) na którym napisane było „za najem powierzchni strony www” i tam uzyskałem odpowiedź iż mogę się rozliczać na zasadach ogólnych lub na według podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu i uiszczać podatek w wysokości 8,5% od osiągniętego przychodu do 20-tego dnia następnego miesiąca po otrzymaniu zapłaty. Czyli jeżeli zarobiłem znaczy się zostały mi przelane zarobki na konto w lutym 2011 to zapłacić podatek (za Luty 2011) muszę do 20 marca 2011. I tak postępuje co miesiąc przez cały rok. Po zakończeniu roku do 20 Stycznia roku następnego muszę się rozliczyć z przychodów z tytułu najmu i odprowadzonych zaliczek na poczet podatku na picie 28.

Taka forma rozliczenia nie przeszkadza w niczym aby dodatkowo rozliczyć się na zasadach ogólnych z dochodów osiągniętych w całym ubiegłym roku, a ponadto nie wyklucza wspólnego rozliczenia z współmałżonkiem.

Reasumując zarobki osiągnięte w 2011 np. z AdTaily, GoogleAdsense, sieci afiliacyjnych np NOVEM można rozliczyć w powyższy sposób. Trzeba tylko się upewnić aby na rachunku przez nas wystawianym było wyraźnie zaznaczone iż zapłata dotyczy wynajmu/najmu części powierzchni naszej strony internetowej zgodnie z regulaminem (oczywiście regulamin, w którym wyraźnie jest napisane co jest przedmiotem naszej współpracy – najem/wynajem części powierzchni strony www – warto by było wydrukować albo chociaż zapisać na dysku).

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Dodaj do ulubionych
 • email
 • Gadu-Gadu Live
 • Twitter
17 Komentarzy

17 Responses to “Jak zapłacić podatek od zysków ze trony internetowej ?”

 1. SpartaN

  Witam,
  A co w wypadku, gdy zarobie na klikaniu na reklamy? Muszę się z tego rozliczyć?

 2. admin

  nie jestem doradcą podatkowym ! jedno jest pewne to „śmierć i podatki” – zarabiasz to płacisz podatki ale są też kwoty wolne od podatku ! każdą sprawę należy rozpatrzeć indywidualnie !

 3. slawek

  mi co roku z pit-em pomaga znajomy księgowy, pokazywałem mu moje rachunki z novem i powiedział że nie muszę tego rozliczać. ja się na podatkach nie znam i wierze w słowa księgowego.

 4. admin

  sprawa podatków jest sprawą indywidualna ponieważ jak nie masz innych źródeł dochodów to twoje zarobki z netu być może łapią się w kwotę wolną od podatku ! każdy sam musi przeanalizować w jakiej sytuacji się znajduje i co powinien robić.

 5. 10ojrodziennie

  Ja także szukałem informacji na ten temat, Znalazłem informacje,że kwotę która jest wolna od podatku to w roku 2011 wynosi 3.091 zł, Ja zdecydowanie tego nie przekroczę. Chodź Ciekawi mnie jak mam liczyć wydatki typu hosting, opłata za domenę, usługi pozycjonowania, odliczasz to od dochodu ?

 6. admin

  Kiedyś odliczenia były możliwe ale chyba (mogę się mylić) od 2011 nie ma odliczeń.
  Z kwoty wolnej od podatku nie mogę skorzystać bo praca w necie jest moją dodatkową pracą więc zarobki mam ogólnie dużo wyższe.
  A i jeszcze tak mi się wydaje że wybierając formę opodatkowania o jakiej pisze czyli zryczałtowany podatek w wysokości 8,5 % nie możliwości odliczania kosztów a szkoda bo są one niewątpliwie nie małe.

 7. ciekawy

  Czy możesz opisać coś więcej – może np całą procedurę wystawiania googlowi rachunku?

  Ciekawi mnie to ze względu na fakt, iż nie znam się na przepisach podatkowych etc a chyba rachunek tutaj jest wystawiany po wypłacie. Jak to organizujesz jeśli możesz podpowiedzieć słówko byłbym wdzięczny.

 8. admin

  jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie wystawiam żadnych rachunków ! wybrałem jako sposób rozliczenia formę zryczałtowanego podatku z tytułu najmu i płace 8,5% do 20 dnia następnego miesiąca. Zarobiona kwota to przelew jaki otrzymuje o podstawa na jakiej zarabiam to umowa i regulamin jaki zaakceptowałem w google.

 9. podatek

  8,5% to najrozsądniejsze rozwiązanie, dla potwierdzenia Twojego artykułu podaje w miarę aktualny wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego w łodzi: http://www.podatki.biz/sn_autoryzacja/logowanie.php5/artykuly/pit-od-zarobkow-z-reklam-na-prywatnej-stronie-internetowej_28_18028.htm?idDzialu=28&idArtykulu=18028?idDzialu=28&idArtykulu=18028&idDzialu=28&idArtykulu=18028

 10. Studencki-portfel.pl

  Czytałem to, Ja póki co nie wypłacam żadnych pieniędzy z programów, wykorzystuje je do reklamy własnych serwisów. Tak kręci się w kółko. Bo rozumiem, że rozliczamy jedynie kwoty które otrzymaliśmy na konto bankowe, a nie wewnątrz w serwisie ?

 11. admin

  Ekspertem od podatków nie jestem ale faktycznie rozliczamy się z tego co wpłynęło na konto a co do wewnętrznych rozliczeń i przelewów w obrębie portalu należałoby spytać jak właśnie ten portal się na to zapatruje.

 12. dan_daki

  Ostatnio sporo czytałam na ten temat w sieci; sposób rozliczenia nastręcza samym prawnikom wielu problemów ;) jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, sprawa jest oczywista, jak ma się z przychodów rozliczyć; wiele sądów podaje w przypadku osób fizycznych takie możliwości, jak: z umowy-zlecenia; z tytułu najmu/dzierżawy; jednak obecnie zaleca się przychód ten kwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Pozdrawiam.

 13. admin

  Ale to co podajesz dotyczy rozliczenia raz w roku na picie ogólnym !?
  Ja wybrałem rozliczenie miesięczne na zasadach podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu a wysokość podatku w takim przypadku wynosi 8,5 %.
  Gdybym całość rozliczał raz w roku to z pewnością by trafiło to do innych źródeł ale i podatek byłby inny.

 14. dan_daki

  Tak, z tego rozliczamy się wtedy raz w roku (PIT-36); podmiot wypłacający nam wynagrodzenie musi wysłać do US i do nas info o uzyskanym przychodzie na druku PIT-8c. Pozwolę sobie zacytować jedną z interpretacji sądowych:

  „Przenosząc przepisy ustawy na grunt opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego Minister Finansów stwierdza, że przychód z tytułu udostępniania powierzchni reklamowej na stronie internetowej zarządzanej przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej – jeżeli czynność ta nie wypełnia przesłanek działalności gospodarczej określonej w art. 5a pkt 6 ustawy – należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy. Z opisanego we wniosku o interpretację zdarzenia przyszłego wynika bowiem, że umowę stanowiącą podstawę do udostępnienia powierzchni reklamowej na stronie internetowej należy zaliczyć do umów nienazwanych – stosunki prawne regulowane umową kreowane są przez strony w sposób dowolny oraz odpowiadający stronom i nie można jej jednoznacznie przypisać cech umowy najmu (dzierżawy) czy umowy zlecenia.”

  Pełny tekst tutaj: http://msp.money.pl/akty_prawne/interpretacje-podatkowe/podatek;dochodowy;od;osob;prawnych,1189,80519.html

  Pozdrawiam, dd.

 15. ksiadz / niepelnosprawny.org

  ale zamieszanie, trzeba w swoim US się zapytać i tyle, bo tam się rozliczasz i tyle

 16. admin

  ja tam już po rozliczeniach i wszystko zrobiłem jak opisałem :)

 17. Andrzej Krot

  Z tego co wiem to nawet jeżeli zakladasz,że zarobek nie przekroczy kwoty wolnej od podatku to musisz wystawic PIT czy inaczej mówiac rozliczyć się z fiskusem i pokazać,że tyle zarobiłeś.Ja kiedyś popelnilem taki błąd,że nie wystawiłem Pit-u rocznego z gry gieldowej bo uważalem,ze skoro w całym roku mialem stratę to przecież nie ma podatku od zysków kapitałowych!Ale chyba w następnym roku jak mialem zysk i zaplacilem podatek to po kilku miesiacach,jak mnie sprawdzali dostalem wezwanie do US i zaplacilem karę za niedopełnienie obowiazków podatkowych.Tak,ze Pit trzeba wypełnic zawsze,czy sie zarobilo 120 zł czy 120 tys. zł.Pozdrawiam.

Pisząc komentarz pamiętaj aby potwierdzić że nie jesteś spamerem ! Następnie czekaj na moderację komentarza przez admina !